Dołącz do mkm.art.pl
Logowanie
Wyszukiwanie...
Ciekawostki historyczne
W Krasnosielcu urodzili się
założyciele wytwórni filmowej
Warner Bros - Albert, Sam i
Harry Warner (Aaron, Szmul i
Hirsz Eichelbaum).
Jublieusz 30-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej |
Wpisany przez Artur Rzepiński |
Czwartek, 30 Wrzesień 2010 21:14 |
30 września 2010 roku o godzinie 16.00 w sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury odbył się koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia istnienia Miejskiej Orkiestry Dętej w Makowie Mazowieckim. Na uroczystość przybyli mieszkańcy miasta, byli członkowie orkiestry oraz zaproszeni goście. Podczas koncertu mogliśmy przekonać się jak bogaty i zróżnicowany jest repertuar naszej orkiestry. Można było posłuchać: marsz "Benton Hall", walc "Fale Wisły", wiązanka "Polskie melodie", melodia francuska "Cień twojego uśmiechu", wiązanka biesiadna, romantyczne melodie filmowe, Rock and Roll, latynoskie rytmy, wiązanka polskich przebojów, melodia węgierska, w rytmie "cha cha". Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, prezenty oraz odznaczenia. Zwieńczeniem imprezy był program artystyczny oraz jubileuszowy tort.
Historia: Miejska Orkiestra Dęta powstała w 1980 roku przy zakładzie PMB "ZREMB" z inicjatywy ówczesnego dyrektora inż. Ryszarda Michalaka i władz miasta. Kapelmistrzem orkiestry został Tadeusz Wiśniewski, który pracował wówczas w Studium Wychowania Przedszkolnego, gdzie uczył muzyki. O instrumenty nie było trudno, gdyż znajdowały się w makowskim "POM"-ie, gdzie również próbowano wcześniej zorganizować orkiestrę dętą. Początki tworzenia orkiestry nie były łatwe. Z chętnych, którzy zgłaszali się do orkiestry, tylko dwie osoby umiały grać na instrumencie dętym. Pozostali uczyli się nut i podstaw gry na wybranym instrumencie. Systematyczna nauka i zapał członków orkiestry wraz z jej kapelmistrzem i kibicującym na próbach dyrektorem Michalakiem stopniowo utwierdził w wierze, że coś z tego wspólnego muzykowania będzie. Cały ciężar utrzymania orkiestry tj. zakup brakujących instrumentów, umundurowanie itp. wzięła na siebie załoga i dyrekcja "ZREMB"-u. Skład orkiestry stopniowo się powiększał, przybywało opracowanych utworów, jednocześnie podnosił się jej poziom artystyczny. Do orkiestry zaczęły dołączać również osoby spoza "ZREMB"-u, m.in. nieżyjący już: Bronisław Kulesza i Tadeusz Chmielewski, a także Jan Pawlik z POM-u oraz Stanisław Janowski i Andrzej Lewandowski z "Ware"-u. W miarę upływu lat zmieniał się skład orkiestry, ale też wzrastał jej poziom muzyczny. Orkiestra Dęta była i jest jednym z ważniejszych elementów życia towarzyskiego i kulturalnego w mieście. Od początku swojego istnienia uświetniała święta państwowe, uroczystości miejskie, strażackie i kościelne w Makowie Mazowieckim i okolicznych gminach. W 1982 roku orkiestra koncertowała podczas uroczystości obchodów 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim. Z tej okazji zakupiono członkom orkiestry mundury strażackie. Na początku lat 90-tych do orkiestry zgłosiła się grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Makowie Mazowieckim, która znacznie wzmocniła jej skład. Po likwidacji "ZREMB"-u w roku 1990 orkiestra znalazła się pod opieką Urzędu Miejskiego. Miejscem prób muzyków stał się Miejski Dom Kultury, gdzie odbywają się one do dzisiaj. Przez 30 lat istnienia członkami orkiestry było ponad 100 osób. Z pierwszego składu pozostali jedynie Pan Leon Kudlak i Pan Jerzy Perzanowski. Długi staż w orkiestrze mają też Panowie Mirosław i Wojciech Kulpanowscy. W chwili obecnej zdecydowaną większość składu orkiestry stanowią uczniowie makowskich szkół. Młodzież po ukończeniu szkoły średniej podejmuje studia, co jest głównym powodem rotacji w orkiestrze. Dlatego też, co roku jej szeregi zasilają młodzi adepci muzyki wykazujący zainteresowanie grą na instrumentach dętych. W roku 2000 i 2005 orkiestra obchodziła swoje jubileusze: 20 i 25-lecie. Rok 2010 przynosi kolejnego jubileusz podsumowujący trzy dekady jej pięknej muzycznej działalności.
Skład Miejskiej Orkiestry Dętej w Makowie Mazowieckim:
1. Altmajer Piotr 2. Dobkowski Krzysztof 3. Grochowski Paweł 4. Jaroszewska Magda 5. Jaroszewski Maciej 6. Kaszuba Tomasz 7. Kosińska Paulina 8. Kowalska Katarzyna 9. Kudlak Leon 10. Kulpanowski Kamil 11. Kulpanowski Mirosław 12. Kulpanowski Wojciech 13. Niewiadomska Barbara 14. Nowakowska Maria 15. Perzanowski Jerzy 16. Paprawska Klaudyna 17. Skarbek Łukasz 18. Skarbek Maria 19. Strzałkowski Dawid 20. Szwejk Sylwia 21. Szymborska Anna 22. Tuszyńska Ewa 23. Tuszyński Marcin 24. Zbrzezna Katarzyna
Autor zdjęć: Grzegorz Łuniewski |